Groups St Andrews 2009 in Bath
This is the timetable of main talks and sessions, with some details of the
social programme below. There is also a
Timetable of Short Talks.
Back to the Main Groups St Andrews page
social programme below. There is also a
Timetable of Short Talks.
Week 1 Timetable
9:00-10:00 | 10:00-11:00 | 11-11:30 | 11:30-12:30 | 12:30-2 | 2-3 | 3-3:30 | 3:30-4 | 4-5 | 5:00-6:00
| |
Sunday 2nd Aug | Segal
1 | Hiss
1 | Coffee | O'Brien
1 | Lunch | Parallel
| Talks | Tea | Parallel
Talks | Nekrashevych 1
|
Monday 3rd Aug | Sapir
1 | O'Brien
2 | Coffee | Nekrashevych
2 | Lunch | Parallel
| Talks | Tea | Parallel
Talks | Segal 2
|
Tuesday 4th Aug | O'Brien
3 | Sapir
2 | Coffee | Hiss
2 | Lunch | Parallel
| Talks | Tea | Parallel
Talks |
|
Wednesday 5th Aug | Sapir
3 | Nekrashevych
3 | Coffee | Segal
3 | Lunch
| |||||
Thursday 6th Aug | Nekrashevych
4 | Hiss
3 | Coffee | Deaconescu | Lunch | Parallel Talks | O'Brien
4 | Tea (till 4:30)
| ||
Friday 7th Aug | Hiss
4 | Segal
4 | Coffee | Holubowski | Lunch | Parallel
| Talks | Tea | Parallel
Talks | Sapir 4 |
Week 2 Timetable
9:00-10:00 | 10:00-11:00 | 11-11:30 | 11:30-12:30 | 12:30-2 | 2:00-3:30 | 3:30-4 | 4-5 | 5:00-6:00
| |
Monday 10th Aug B.H.Neumann Day | P.M. Neumann
| Vaughan-Lee | Coffee
| Praeger | Lunch
| Holubowski; Russo; Kappe | Tea | W. Neumann
| Baumslag
|
Tuesday 11th Aug Cannon & Holt Day | Havas
| Röver | Coffee
| Conder | Lunch
| Thomas; Glasby | Tea | Murray; Roney-Dougal | Leedham-Green (30 mins)
|
Wednesday 12th Aug | Parallel
| Talks | Coffee
| Robinson | Lunch
| ||||
Thursday 13th Aug Engel Groups Day | Traustason
| Macedonska | Coffee
| Longobardi | Lunch
| Moravec; Morse; Cicalò | Tea | Abdollahi
| Vaughan-Lee
|
Friday 14th Aug | Parallel Talks
| Rosenberger | Coffee
| Blackburn | Lunch
| Parallel Talks | Tea | Fine |
Social Programme
- Tues Aug 4, Week 1 banquet, Cumberwell Gold Club
- Weds Aug 5, afternoon, Trip to Stonehenge and Salisbury
- Thu Aug 6, evening race meeting, Racecourse (Cost: 15
pounds, incl. entry; to be confirmed,
depending upon sufficient interest) - Sun Aug 9, Sight-seeing bus trip in London (Cost: 15 pounds,
to be confirmed, depending upon sufficient
interest) - Tues Aug 11, Week 2 banquet, Bath Racecourse Marquee
- Weds Aug 12, afternoon, Trip to Stourhead (gardens) and Wells
Main Speakers
- Gerhard Hiss, "Finite groups of Lie type and their
representations" (Week 1; Sun 10, Tue 11:30, Thu 10 &
Fri 9) - Volodymyr Nekrashevych, "Iterated monodromy
groups" (Week 1; Sun 5, Mon 11:30, Wed 10 & Thu
9) - Eamonn O'Brien, "Effective algorithmic approaches for
linear groups" (Week 1; Sun 11:30, Mon 10, Tue 9 &
Thu 3) - Dan Segal, "Words and groups" (Week 1; Sun 9, Mon
5, Wed 11:30 & Fri 10) - Mark Sapir, "Residually finite groups, random walks and
dynamics of polynomial maps over p-adics" (Week 1;
Mon 9, Tue 10, Wed 9 & Fri 5)
Plenary Talks
- Simon Blackburn, "Group theory in cryptography"
(Week 2, Fri 11:30) - Marian Deaconescu, "Automotives" (Week 1, Thu 11:30)
- Ben Fine, "One relator groups: A systematic
approach" (Week 2, Fri 4) - Waldemar Holubowski, "Subgroups of infinite
matrices" (Week 1, Fri 11:30) - Derek Robinson, "Generalized Baumslag-Solitar
groups" (Week 2, Wed 11:30) - Gerhard Rosenberger, "Subgroups generated by the
solution sets of quadratic equations in group amalgams"
(Week 2, Fri 10)
B.H. Neumann Day (Week 2, Monday)
- Peter Neumann, "Some classic and nearly classic
problems on varieties of groups" - Michael Vaughan-Lee, "The Hughes Problem"
- Cheryl Praeger, "Bernhard Neumann: one hundred years"
- Waldemar Holubowski, "On free groups in the variety
generated by a finite group" - Francesco Russo, "A different formulation of a result
of B.H. Neumann" - Luise-Charlotte Kappe, "Finite coverings: a journey
through groups, loops, rings and semigroups" - Walter Neumann, "Quasi-isometry of 3-manifold
groups" - Gilbert Baumslag, "Remembering Bernhard Neumann"
Cannon & Holt Day (Week 2, Tuesday)
- George Havas, "On one-relator quotients of the modular
group" - Claas Röver, "Languages in group theory"
- Marston Conder, "Finding normal subgroups of small
index in finitely-presented groups" - Rick Thomas, "Some generalizations from groups to semigroups"
- Steve Glasby, "Computing the Frobenius normal form"
- Scott Murray, "An application of Magma to groups acting on trees"
- Colva Roney-Dougal, "Maximal subgroups of finite groups"
- Charles Leedham-Green, "Classifying p-groups"
Engel Groups Day (Week 2, Thursday)
- Gunnar Traustason, "Engel groups"
- Olga Macedonska, "On Engel and positive laws"
- Patricia Longobardi, "Engel conditions on orderable
groups and in combinatorial problems" - Primoz Moravec, "Schur multipliers of 4-Engel groups"
- Robert F. Morse, "Levi-properties in groups: The Engel
connection" - Serena Cicalò, "Constructing n-Engel Lie rings"
- Alireza Abdollahi, "Engel elements in groups"
- Michael Vaughan-Lee, "Lie ring methods in Engel
groups"
Back to the Main Groups St Andrews page